224 Görüntülenme
14 Zirve: Hiçbir Şey İmkânsız Değildir
8.2 IMDB Puanı
10 1 9 14581

14 Zirve: Hiçbir Şey İmkânsız Değildir

(14 Peaks: Nothing Is Impossible)
  • Yapım Yılı
  • Film Süresi 101 dakika
Kategori
Yönetmen
Senaryo Gabriel Clarke, Torquil Jones

2019 yılında dağcılık camiasında korkunç bir meydan okuma duyuruldu ve bu meydan okuma 36 yaşındaki Nepalli, Nimsdai Purja’ya aitti. Nimsdai Purja tüm dünyaya zirveleri sekiz bin metreden yüksek ve toplamda 14 adet dağa tam olarak yedi ay gibi imkânsız bir sürede tırmanacağını açıkladığında, Nimsdai Purja’nın şaka yaptığını düşünenlerin sayısı az değildi. Çünkü sayıları 14’ü bulan ve zirveleri 8.000 metreyi aşan bu dağlara tırmanılması daha önce denenmişti ve bu ilk deneme toplamda 7 yıl sürmüştü.


Nimsdai Purja korkunç bir meydan okuma ile duyurusunu yaptığında asla bir Batılı dağcının çekeceği ilgiyi göremedi çünkü kendisi bir Nepalli’ydi ve yaşı da 36’yı geçmekteydi. Batılı sıradan bir dağcının böyle bir duyuruyu yapması dünya çapında destek ve ilgi görürdü ve dağcı da ihtiyacı olan her şeyi anında bulabilirdi. Ancak Nimsdai Purja’yı dünya çok ama çok sonraları fark etmeye başladı. Nimsdai Purja henüz beş ayı tamamlamadan neredeyse 10 dağdan fazlasına tırmandığında dünya sonunda Batılı olmayan birinin de bir rekoru kazanacağını anlamıştı. 


Nimsdai Purja zorlu, tehlikeli ve neredeyse imkânsız olan bu karla kaplı dağ zirvelerine üç defa dönüşü olmayan ve sonu kesin ölüm olan kararlar vermek zorunda kalsa da tüm bu tehlikeleri atlatmayı ve yoluna devam etmeyi başarmıştır. Ailesi ve sevdiklerinin korku içinde geçirdikleri bu 7 ay boyunca Nimsdai Purja bir kere bile pes etmeyi düşünmemiştir. Nimsdai Purja kendisine sorular sorulduğunda asla korkmadığını ve başarmak için de pes etmemek gerektiğini sürekli söylemiştir ve sonunda da belirlediği süre içerisinde yani 7 ay içinde zirveleri 8 bin metreyi geçen 14 dağa tırmanmayı başarmıştır. 14 Peaks: Nothing Is Impossible ismiyle izleyeceğiniz bu muhteşem ve heyecan dolu belgeselde sizde izlerken Nimsdai Purja ile birlikte o korkunç dağları aşacak ve Nimsdai Purja’nın heyecanına sizlerde ortak olacaksınız.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

2 yorum