2,186 Görüntülenme
Crack: Cocaine, Corruption & Conspiracy
6.3 IMDB Puanı
10 1 7 238

Crack: Cocaine, Corruption & Conspiracy

  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Film Süresi 89 dakika
Kategori
Yönetmen
Ödüller 2 ödül & 1 nomination

Suç belgeseli türündeki Crack: Cocaine, Corruption And Conspriacy filminin yönetmenliğini Stanley Nelson yapmış ve anlatımını Mitch Credle yapmıştır. Film 11 Ocak 2021’de gösterime girmiştir. Filmde Amerika’yı kasıp kavuran uyuşturucu kullanımındaki ciddi artış ile mücadele sırasında ortaya çıkan eşitsizlikler anlatılmaktadır.


"Uyuşturuculara karşı savaş" anahtar kelimesi duyulduğunda insanların akıllarına bugünlerde, uyuşturucuyla bir ilgisi olan veya ilgisi olabilecek herkesi bir süredir uğraştıran Filipinler gelmektedir. Bazen 80'li yıllarda ABD'de tüketicilere ve satıcılara karşı benzer askeri eylemlerin yapıldığı unutulmaktadır. Hepsinden önemlisi, eski temiz Amerika'yı yeniden kurmak için yasaklı maddelere savaş ilan eden Ronald Reagan'dı. Bu savaş, seçimlerde iyi kullanılabileceği bir icraat olacağı için acımasız bir şekilde her şeyi yapmaktan çok uzak değildi.


Ancak Netflix belgeseli Crack: Cocaine, Corruption and Conspiracy'nin gösterdiği gibi tek kişi o değildi. İki başkan adayının ve ekiplerinin arasında kimin en sert ve en başarılı uyuşturucu polisi olduğu konusunda gerçek bir rekabet vardı. Reagan'ın halefleri de bu politikayı izledi. Bununla birlikte, bu önlemlerin başarısı tartışmaya açık bir konudur. On binlerce kişi sokaklardan alınıp cezaevlerine kondu. Ancak o dönemde yayılan kokain salgınının nedenleri açısından bu durum çok az değişti, daha çok sayısız aile ve mahallenin parçalanmasına neden oldu.


Yönetmen Stanley Nelson filminde bu uyuşturucu savaşının dengesizlik göstermesinden bahsetmektedir. Özellikle siyahiler cezalandırılırken beyazlar bazen cezalandırılmadan salınmaktadır. Genel olarak belgesel, savaşın ne kadar seçici ve çelişkili olduğunu gösteriyor. Uyuşturucu satıcılarıyla aynı amaca hizmet eden polisler vardı. Nikaragua'daki uyuşturucu tüccarları da başka bir şeye ihtiyaçları olduğu için bunu görmezden geliyorlardı. Bu nedenle uyuşturucuyla mücadele herkesi eşit şekilde etkilemedi, her zaman çıkarcılık ve ikiyüzlülük savaşa eşlik etti. Ancak, o sırada “Kokain Bebekleri” anahtar kelimesi ile savaşa önemli bir katkıda bulundukları ve savaşı daha da ısıttıkları için medya da bu savaştan payını almıştır.


Filmde konuşanlar çoğunlukla eski satıcılar ve bağımlı insanlar gibi uyuşturucu ticareti ile ilişkisi bulunan insanlardan oluşmaktadır. Eleştirmenler ve izleyiciler onların kişisel anekdotlarının filmi izlemeye değer kıldığını söylemiştir.