3,166 Görüntülenme
Geçmişi Olmayan Adam: The Bourne Identity
7.9 IMDB Puanı
10 1 8 392

Geçmişi Olmayan Adam: The Bourne Identity

(The Bourne Identity)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Tony Gilroy, W. Blake Herron, Robert Ludlum
Ödüller 3 ödül & 6 Adaylık.

Film Hakkında


Geçmişi Olmayan Adam, yani Jason Bourne film serisinin ilk filmi olan "The Bourne Identity" Doug Liman'ın yönettiği ve baş rolünü dünyaca ünlü aktör Matt Damon'un oynadığı bir casusluk filmidir. Film bir dönemin oldukça başarılı filmlerinden olan James Bond tarzına benzetilsede aslında kendine has bir gizemide olduğunu söylemezsek olmaz. Film 14 Haziran 2002'de amerikada vizyona girmiş ve 214Milyon $ gibi dev bir hasılat yaparak bir çok ödüle de laik görülmüştür. Filmin diğer oyuncuları ise Franka Potente, Chris Cooper, Brian Cox, Julia Stiles, Gabriel Mann, Clive Owen, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Orso Maria Guerrini, Tim Dutton'dur.


Film Konusu


Bilinci yerinde olmayan bir adam olan (MATT DAMON), sırtında iki kurşun yarası ile Akdeniz'de balıkçılar tarafından kurtarılır. Kendine geldiğinde kim olduğu, neden bu duruma düştüğü veya kurtarıcılarının ana dilini nasıl konuşabildiği hakkında hiçbir fikri yoktur. Sadece vücudundan alınan bir banka hesap numarası ve mermilerle donanan adam, bu gizemi çözme umuduyla Zürih'e doğru yola çıkar. Orada, adının Jason Bourne olduğunu ve Paris'te yaşadığını keşfeder. Ancak kasanın içeriğinde başka isimlere sahip çeşitli pasaportlar, yüklü miktarda para ve silah da bulunmaktadır. Bilinmeyen nedenlerle onu yakalamak isteyen Amerikan Büyükelçiliği muhafızlarıyla karşılaştığında, bir Alman olan Marie Kreutz(FRANKA POTENTE) ile karşılaşır ve onu Paris'e götürmesi için 20.000 dolar ödemeyi teklif eder. Marie İsteksizce kabul eder ve ikisi sonunda Fransız başkentine yolculuğa çıkarlar, ancak geldiklerinde Jason'ı dairesinde öldürmek için gönderilmiş yüksek eğitimli bir suikastçı beklemektedir.


Bu arada, Langley, VA'daki CIA merkezinde, ajan Ted Conklin (CHRIS COOPER), üstü Ward Abbott'a (BRIAN COX) gizli bir operasyonda neyin yanlış gittiğini açıklamaya çalışıyor. Ayrıca, ajansın ülkesindeki tarihi hakkında her şeyi anlatan bir hesap yazan ve onu iktidara geri döndürmeye yardımcı olmazlarsa isim vermekle tehdit eden sürgün edilmiş bir Afrikalı lider olan Nykwana Wombosi (ADEWALE AKINNUOYE-AGBAJE) konusunda da endişelilerdir. Paris merkezli ajan Nicolette (JULIA STILES), Conklin'i Wombosi'nin faaliyetleri hakkında bilgilendirirken, aynı şeyi Jason ve Marie için de yapar. Conklin, Profesör (CLIVE OWEN) dahil olmak üzere ek ajanları her iki konuyla da ilgilenmek için çağırırken, Jason ve Marie onun gerçekte kim olduğunu ve neden casuslukla ilgili konularda bu kadar yüksek eğitimli olduğunu anlamaya çalışırken, diğerlerinden kaçınırlar. Anlam veremedikleri bu kaostan kurtulmaları ve öldürülmeden önce bütün soru işaretlerini çözmeleri gerekmektedir.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

3 yorum