1,425 Görüntülenme
Pasifik Savaşı 1 – Pacific Rim
6.9 IMDB Puanı
10 1 7 67575

Pasifik Savaşı 1 – Pacific Rim

(Pacific Rim)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Legendary Pictures, DDY
  • Film Süresi 131 dakika
Senaryo Travis Beacham, Guillermo del Toro, Travis Beacham
Ödüller 1 BAFTA Film Award. Diğer 7 ödül & 47 adaylık.

2013 yapımı bir Amerikan macera, aksiyon ve bilim kurgu filmi olan Pasifik Savaşı’nın  yönetmenliğini iki Oscar Akademi Ödülü sahibi ve iki Oscar adaylığı ile 99 ödüle sahip ve 129 ödüle de aday olmuş olan “Hellboy”, “Shape of Water” ve “Pan’ın Labirenti” filmlerinin senaristi Guillermo del Toro yapmaktadır. Filmin senaryosunu ise daha önce “Clash of theTitans” ve “Carnival Row” adlı filmlerin senaryosunda imzası bulunan Travis Beacham, Guillermo del Toro eşliğinde beraber kaleme alıp ekrana uyarlamıştır.


Ana kahramanlarını Idris Elba, Rinko Kikuchi, Diego Klattenhoff ve Chralie Hunnam’ın canlandırdığı film en iyi görsel efekt dalında BAFTA ödülüne aday olmuş ve diğer 6 ayrı ödülü almaya hak kazanmanın yanı sıra 48 ödüle de aday gösterilmiştir. 180 milyon dolar bütçesi ile film ülkemizde 19 Temmuz 2013’de vizyona girmiştir ve dünya çapında 411 milyon dolar hasılat elde etmiştir. Film 2020 yılında Büyük Okyanus’da ortaya çıkan başka bir boyuta ait canlılar ve insanlar arasındaki savaşı anlatmaktadır.


Kaiju adındaki başka bir boyuta ait olan devasa yaratıklar okyanuslardan çıkarak şehirlere ve insanlara saldırmaktadır. Buna çözüm olarak insanlık onların boyutlarında robotlar yapıp savaşmayı öğrenmiştir. Jaegers adı verilen robotlar tüm dünya ülkelerinin birleşip yardımlaşması ile üretilmektedir ve kontrol edilmesi için özel eğitilmiş iki kişiye ihtiyaç duyulmaktadır çünkü tek bir insan beyninin kaldıramayacağı güce sahiptirler. 


2020 yılında geçen filmde iki kardeş Raleigh ve Yancy Becket, “Gypsy Danger” adlı robota pilotluk ederek Anchorage adlı şehri “bıçak kafa” adlı Kaiju’dan korumaya çalışmaktadırlar. 3. Kategori bir yaratık olan “Bıçak Kafa” oldukça zor bir rakiptir. Çarpışma sonucu robotlarının kafasının yarısı ve sol kolu kopan kardeşlerden Yancy robotun kokpitinden düşerek hayatını kaybeder. Kardeşinin ölümünden sonra robota tek başına pilotluk yapan Raleigh, Kaiju’yu öldürür ve bayılmadan hemen önce üsse kadar götürür. Hem kardeşinin ölümünden dolayı hem de tek başına robotu idare etmeye çalışmasından dolayı travma geçiren Raleigh, Jaeger programından istifa eder. Olaydan beş yıl sonra Kaiju sayısı ve saldırıları artmaya başlayınca yetkililer eski pilotları tekrar göreve almaya karar verir ve Raleigh’e ulaşırlar.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

1 yorum