3,050 Görüntülenme
Yabancı
6.7 IMDB Puanı
10 1 7 267

Yabancı

(Exile)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Visar Morina, Ulrich Köhler
Ödüller 9 ödül & 16 Adaylık.

Kosovalı olan Cafer kendisine hayat kurmak için oldukça yanlış bir ülkeyi seçmiştir. Bu ülke ise Almanya’dır. Faşizmin doruk noktalarının yaşandığı ve halen de faşizmi aşmayı başaramamış bir ülke olan Almanya üç çocuğu ile bir ilaç firmasında çalışan Cafer için hiç de iyi bir yer değildir. Eşi Nora her ne kadar Kosovalı olmasa da hiçbir zaman için kocası Cafer’in yakınmalarını dinlememektedir. Oysa ki Cafer’in yaşadığı ve her gün yaşadığı korkunç olaylar bulunmaktadır.


Cafer ofiste çalışmakta ve bazı önemli belgeleri hazırlamaktadır. Fakat ofiste giderek büyüyen yabancı düşmanlığı sonunda iyice Cafer’i de vurmaya başlamıştır. Cafer artık e mail listesine alınmamakta, toplantılara çağırılmamakta ve hatta açıkça ofis içinde dışlanmaktadır. Bu duruma günden güne içerlemeye başlayan Cafer için son damla ise bu ırkçılığın sadece ofiste değil bir süredir oturduğu mahallelerinde de başlamasıdır. Bir gün kapısının önünde yana eşyalar bulan Cafer ertesi günü posta kutusunda ölü fareler bulmaya başlamıştır. Bu durumu karısı açıkça görmesine rağmen halen bir şey yokmuş gibi davranmaya devam etmektedir. Ancak Cafer karısına da gün geçtikçe hayret etmeye başlamıştır. Şimdi ise Cafer ne yapıp edip bu korkunç durumla çocukları için de olsa savaşmalıdır. 


Orijinal ismi Exil olan ancak İngilizce de Exile olarak telaffuz edilen dokuz film ödülü sahibi yapımda Visar Morina yönetmen koltuğundaki isimdir. Türkçe dublajı da yapılan bu şahane filmde Ulrich Köhler’e senaryoda yine Visar eşlik etmiştir. 4k filmlerimiz arasında yerini almayı başaran dram yüklü yapımda Misel Maticevic ile Rainer Bock ve de Sandra Hüller isimleri de yapımın başrol oyuncu kadrosunda yerlerini almış olan isimlerdir. Cafer neden ailesini de yanına alıp ülkesi olan Kosova’ya halen dönmemektedir? Bu kadar tehlikeli sorunla karşı karşıya kalan Cafer daha ne kadar süre akli dengesini korumayı başaracaktır? Cafer gün gelip kimsenin beklemediği bir an da cinnet mi geçirecektir? 

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

1 yorum